MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
JURY 2017
Przedstawiamy tegoroczne składy jurorskie:
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH

TOMASZ WASILEWSKI
Przewodniczący

Ur. w roku 1980. Scenarzysta i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut „W sypialni” (2012) miał międzynarodową premierę na MFF w Karlowych Warach. Film – jeden z najczęściej prezentowanych polskich obrazów na zagranicznych festiwalach – zdobył szereg nagród, w tym Nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF w Mannheim-Heildelberg. Jego druga fabuła „Płynące wieżowce” (2013) miała światową premierę na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Amerykańscy krytycy okrzyknęli produkcję najlepszym filmem wydarzenia. Tytuł wygrał też sekcję East of the West MFF w Karlowych Warach, Nagrodę Publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, statuetkę za najlepszą reżyserię na MFF w Transylwanii, nagrody w Gdyni (Jury Ekumenicznego oraz Młody Talent Reżyserski). Trzeci film Tomasza Wasilewskiego – „Zjednoczone Stany Miłości” (2016), miał premierę w Konkursie Głównym 66. MFF w Berlinie i został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz (również autorstwa Wasilewskiego). Tekst ten przyniósł twórcy również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film dostrzeżono też na festiwalach w Gdyni i Vallecie. W obu przypadkach przyznano Wasilewskiemu nagrody za reżyserię.

AGATA BUZEK

Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała m.in. z Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Marleen Goris, Emily Watson i Andrzejem Wajdą. Była dwukrotnie nominowana do PNF Orzeł. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Publiczności), otrzymała za rolę Sabiny w filmie „Rewers” Borysa Lankosza. Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i została uhonorowana nagrodą Shooting Stars. W 2013 roku wystąpiła w głównej roli kobiecej u boku Jasona Stathama w amerykańsko-brytyjskim filmie „Koliber” Stevena Knighta. Ostatnio zagrała w filmach, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego czy „Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Po premierze filmu „Niewinne” Anne Fontaine recenzent „The Hollywood Reporter” w zachwycie pisał „hipnotyzująca Buzek!”. Akorka dzieli życie zawodowe między film i teatr. Aktualnie jest związana z paryskim L’Odeon Theatre de l’Europe, w którym pracuje u boku Isabelle Huppert w spektaklu pt. „Phedre(s)”, a także z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

BOGDAN DZIWORSKI

Operator, artysta fotografik, scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Wykładowca na WRiTv UŚ w Katowicach. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Tworzy niezwykle kreacyjne i autorskie dokumenty, za co doceniony został na wielu krajowych i światowych festiwalach. Rozgłos przyniosły mu m.in. takie dzieła, jak „Krzyż i topór”,  „Pięciobój nowoczesny”, „Hokej”, „Olimpiada”, „Dwubój klasyczny”, „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”, „Fechtmistrz” i „Szapito” czy „Hommage á Beksiński”. Jako operator współpracował m.in. przy „Deklaracji nieśmiertelności” i „Będziesz legendą człowieku” oraz „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza. Kilkukrotnie uhonorowany za całokształt twórczości: w 2014 Smokiem Smoków, a w 2016 - Nagrodą PSC. W 2014 odznaczony również Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

BORYS LANKOSZ

Jego film dyplomowy „Rozwój” był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Krakowie i San Francisco. Za debiut fabularny „Rewers”, który był polskim kandydatem do Oscara, otrzymał Złote Lwy w Gdyni, rekordową liczbę Orłów oraz Paszport „Polityki”. „Ziarnem prawdy” Lankosz pokazał, że świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i wiceprzewodniczący zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

DOROTA MASŁOWSKA

Ur. w roku 1983 w Wejherowie, autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport „Polityki”, a także uhonorowanego Nagrodą Nike „Pawia Królowej”. Dramatopisarka i producentka muzyczna. Mieszka w Warszawie.

JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH

JACEK BORCUCH
Przewodniczący

Ur. w roku 1970. Aktor, reżyser i scenarzysta. Studiował filozofię na UW oraz aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie i Studio Aktorskim w Gdyni. Zagrał m.in. w nagrodzonym Złotymi Lwami „Długu” Krzysztofa Krauzego. Jego debiut reżyserski – „Kallafiorr”, był pierwszym polskim filmem niezależnym, który trafił do szerokiej dystrybucji i był prezentowany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Kolejne fabularne filmy Jacka Borcucha: „Tulipany”, „Wszystko co kocham” i „Nieulotne”, zdobyły liczne nagrody w Polsce i na świecie. „Wszystko co kocham” to pierwszy film polski zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Sundance. Obraz był również kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Twórca jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

ROBERT JASZCZUROWSKI

Reżyser, scenarzysta, współzałożyciel studia animacji – Grupa Smacznego! Od najmłodszych lat rysuje i projektuje. Współtworząc, na zlecenie BBC, serię „Harry and Toto” (2008) zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji i prowadzeniu dużych animowanych koprodukcji. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym. Jego głównym projektem jest seria „Mami Fatale” (producent i reżyser). Prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA), uczestnik najważniejszych wydarzeń branżowych świata animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MIPCOM i MiPJunior, Cinekid). Jako wykładowca brał udział w Cartoon Connection. Obecnie pracuje m.in. nad seriami telewizyjnymi „Basia” i „Grand Banda” oraz nad filmem pełnometrażowym „Myszy strajkują”.

ALEKSANDRA MACIUSZEK

Reżyserka filmów dokumentalnych i scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na UJ i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños (EICTV) na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku, głównie w obszarach związanych z prawami człowieka i wielokulturowością. Jej dyplom „Sceny sprzed” („Escenas Previas”) oraz pełnometrażowy dokument „Casa Blanca” otrzymały szereg nagród na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Krakowie: Srebrny Smok, Złoty Lajkonik, Srebrny Róg, a także San Sebastian, Hawanie, Stambule, Nowym Jorku i Jihlavie, a także na Visions du Réel oraz Punto de Vista). W 2016 założyła New Plot Films. Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym oraz nad wieloletnim projektem z pogranicza dokumentu i antropologii wizualnej.

BRONKA NOWICKA

Artystka interdyscyplinarna, pisarka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz ASP w Krakowie. Tworzy wideo, tomowideo, formy łączące obraz i słowo. Brała udział w wielu wystawach i pokazach, m.in. w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Putbus, Kunstnernes Hus w Oslo, Trubarjeva Hiša Literature w Ljubljanie, Galerii Szklarnia w Łodzi. Laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Złotego Środka Poezji za książkę „Nakarmić kamień” (przetłumaczonej na estoński, angielski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański). W marcu 2017 roku została laureatką New Voices From Europe, projektu realizowanego w ramach Literature Across Frontiers i wspierającego wyróżniających się, niedawno debiutujących, europejskich pisarzy.

MATEUSZ RAKOWICZ

Reżyser i storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły Wajdy. Reżyser i współscenarzysta autorskich krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzanego „Latarnika” i „Romantika” (m.in. w Koszalinie i Gdyni). Jest także reżyserem reklam i teledysków, m.in. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory, Pezeta, Afromentalu, Kamila Bednarka i in. W 2013 z grupą czterech reżyserów zrealizował swój debiut fabularny „Stacja Warszawa” ze zdjęciami Arka Tomiaka i czołówką polskich aktorów w obsadzie. Tworzył storyboardy m.in. do filmów Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego czy Grega Zglińskiego. Doświadczenie w fabule zdobywał również, jako II reżyser, reżyser II ekipy czy asystent reżysera (m.in. Krzysztofa Zanussiego). Obecnie przygotowuje kolejny film fabularny we współpracy ze scenarzystą Łukaszem M. Maciejewskim oraz autorski serial wojenny z Maciejem Cuske. Laureat Fryderyka za reżyserię teledysku „Bang Bang” Ani Dąbrowskiej.