MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
O FESTIWALU
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wpisał się już na stałe na mapę filmowych festiwali Polski; jako jedyny w takim zakresie skupia się na najnowszych dokonaniach debiutujących reżyserów.
Jego historia  sięga roku 1973, kiedy to Polską – jeszcze ludową – rządził Edward Gierek. Wówczas w Koszalinie na Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych „Młodzież na ekranie” swoje pierwsze filmy prezentowali: Krzysztof Zanussi (Wielki Jantar 73’ za film "Iluminacja"), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar 76’ za „Personel”), Agnieszka Holland (Wielki Jantar 79’ za „Aktorów Prowincjonalnych”). W latach 70-tych gośćmi Festiwalu były również takie gwiazdy ekranu jak Jerzy Stuhr i Grażyna Szapołowska.

Lata 80-te były trudnym czasem dla Polski i tym samym dla Festiwalu. Cały kraj zmagał się z kryzysem i gwałtownymi przemianami politycznymi. W roku 1989 (głównie ze względu na wszechstronną krytykę) przegląd został zawieszony na dziesięć lat, aby dopiero w roku 1999 powrócić na festiwalową mapę Polski. W 2007 roku podjęto decyzję o zmianie formuły festiwalu. Jego formuła krystalizowała się przez kolejne lata, aż do 2007 roku, od kiedy to funkcjonuje jako Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, na który składają się dwa konkursy polskich filmów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.

Istotnym merytorycznie punktem Festiwalu są  rozmowy „Szczerość za szczerość”, które towarzyszą Festiwalowi od samego początku jego istnienia, a odbywają się po każdej projekcji filmów konkursowych. Spotkania członków ekip filmowych z publicznością moderowali krytycy filmowi tacy jak Max Cegielski, Patrycja Wanat, Wojtek Kałużyński, Łukasz Maciejewski czy Ryszard Jaźwniński.

Festiwal to przegląd najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii debiutujących filmowców. „Młodzi i Film” to także ważna inicjatywa promująca i mobilizująca polską kinematografię, co w związku z dynamicznymi zmianami polskiej rzeczywistości staje się oryginalną kroniką naszej epoki. Festiwal to także miejsce żywiołowej dyskusji, poświęconej kondycji młodego kina.

Stałym i niezawodnym punktem Festiwalu jest scena muzyczna. Dotąd grali dla nas między innymi Jamal, Łona i Webber, Julia Marcel, Smolik, Myslovitz, Dżem, Anja Garbarek, Jimi Tenor, Mitch& Mitch oraz Marcin Masecki.

Wśród osobowości polskiego świata sztuki gościliśmy wiele gwiazd i niekwestionowanych autorytetów, m. in. Juliusza Machulskiego, Piotra Najsztuba, Grażynę Torbicką,  Krzysztofa Zanussiego, Kingę Preis, Małgorzatę Pieczyńską, Magdalenę Cielecką, Bożenę Dykiel, Małgorzatę Foremniak, Andrzeja Chyrę, Filipa Bajona i wielu wielu innych.

Znaczenie festiwalu potwierdzają również patroni medialni - tacy jak TVP2, TVP Kultura, RMF FM, Polskie Radio Czwórka, Rzeczpospolita, Film, Kino, portal Stopklatka.

Dziś mamy pewność, że Festiwal „Młodzi i Film” naprawdę buduje młodą polską kinematografię. Przecież śmiało poczynający sobie obecnie na polskim rynku filmowym: Xawery Żuławski (autor „Wojny polsko-ruskiej”), Jan Komasa („Sala Samobójców”) czy Kasia Rosłaniec („Galerianki”) – debiutowali właśnie w Koszalinie.