MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
SZKICE Z POLSKI

FILMOTEKA NARODOWA - INSTYTUT AUDIOWIZUALNY PRZEDSTAWIA


SZKICE Z POLSKI / CROQUIS POLONAIS
1931, 56 min


„Szkice z Polski” to amatorski film dokumentalny, zrealizowany przez belgijskiego dyplomatę Maurice'a Bekaerta podczas kilku podróży do Polski w latach 1920–1931. Zawiera unikalne widoki miast z różnych stron kraju: od Drohobycza i Borysławia, przez Zakopane, Częstochowę, Warszawę, Łowicz, Toruń, Grudziądz, aż po Gdynię. Film do niedawna nie był znany. Kilka lat temu został odkryty w Królewskiej Filmotece Belgijskiej w Brukseli. Przed projekcją o filmie opowie Michał Pieńkowski – filmograf z fina.

NOWE ŻYCIE ZABYTKÓW FILMOWYCH. PREZENTACJA FILMOTEKI NARODOWEJ
Podczas spotkania eksperci z fina: Michał Pieńkowski i Dominika Zielińska opowiedzą o pracy z najstarszymi zabytkami filmowymi: od konserwacji przedwojennych taśm, poprzez badania filmograficzne, digitalizację, rekonstrukcję oraz restaurację cyfrową, aż po udostępnienie odrestaurowanego filmu na współczesnych polach eksploatacji. Michał Pieńkowski Przedwojennym polskim show biznesem pasjonuje się od dziecka. Wygłasza dziesiątki wykładów, prelekcji i pogadanek o kinie i rozrywce lat międzywojennych. Od 15 lat związany jest z fina, gdzie opiekuje się przedwojennym zbiorem filmowym i bierze udział w rekonstrukcji najstarszych filmów.


Dominika Zielińska
Doktorantka nauk o sztuce, wykładowczyni, prelegentka, autorka i redaktorka. Naukowo zajmuje się kinem hiszpańskim okresu dyktatury frankistowskiej. Od lat związana najpierw z Kinem Iluzjon, następnie z fina. Dla Ninateki programuje przeglądy filmowe i współorganizuje wydarzenia około filmowe.