FINA: DŁUGIE DYSTANSE NA KRÓTKIM METRAŻU
Czwartek, 13.06, godz. 9:00, Sala Kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
(Plac Polonii 1)
Zapraszamy na podróż dookoła świata i po Polsce z globtroterami lat 30. W programie podróż do dalekiej Afryki Zachodniej, ale i rejs „Darem Pomorza” do Sztokholmu, odwiedziny w Gdyni i na Podhalu. Reportaże i reklamy z dawnych lat. To będzie wyjątkowa wyprawa, także w czasie.
POLSCY PIONIERZY NA CZARNYM LĄDZIE
reżyseria Edward Byczyński
32 min
Grupa polskich plantatorów wyrusza w rejs do Afryki Zachodniej, by nawiązać stosunki handlowe między Polską i Liberią. Film pokazuje podróż przez ocean, miejscową ludność i jej zwyczaje oraz przygotowania do rozbudowy plantacji.
WYPRAWA AMUNDSENA
reżyseria Jerzy Gur
3 min
W swojej pracowni rysownik szkicuje podróżnika w aeroplanie. Nagle samolot rusza z kartki i wylatuje przez uchylone drzwi, unosi się nad górami, a wkrótce dociera aż na biegun. Tam, w blaskach zorzy polarnej, podróżnik dowiaduje się... która czekolada jest najlepsza. „Wyprawa Amundsena” to nie tylko jedna z zaledwie kilku zachowanych polskich reklam z okresu kina niemego, lecz także unikatowy przykład przedwojennego filmu animowanego.
SEREK I CHLEB
reżyseria Eugeniusz Cękalski i Henryk Ładosz
7 min
Reportaż przedstawiający życie codzienne chłopów na Podhalu, m.in. wyrób oscypków i pracę na roli. Jego wielką wartością jest komentarz czytany w gwarze góralskiej, co w produkcji dokumentalnej lat trzydziestych było rzadkością; zwykle do tego rodzaju filmów angażowano profesjonalnych lektorów.
OBRAZKI Z ŻYCIA CODZIENNEGO WARSZAWY
reżyseria Antoni Nowosielski i Stanisław Rogowicz
7 min
Film „Z wędrówek po Warszawie”, znany także pod tytułem „Obrazki z życia codziennego Warszawy”, to nostalgiczna podróż w czasie do stolicy początku lat 30. ubiegłego wieku. Na taśmie filmowej uchwycono dzień targowy na najpopularniejszym z warszawskich bazarów a także zanikające typy miejskie: węglarzy, kominiarzy, ostrzycieli noży, pucybutów czy podwórzowych grajków. Film został zrekonstruowany z wykorzystaniem niekompletnej kopii pokazowej oraz pozbawionych dźwięku materiałów roboczych, zawierających brakujący początek napisów czołowych.
SZLAKIEM MEW
reżyseria Mieczysław Bilażewski
11 min
Żartobliwy reportaż ukazujący letni wypoczynek w najpopularniejszych polskich miejscowościach nadmorskich. Wycieczkę rozpoczynamy w Orłowie, gdzie jesteśmy świadkami wyborów Miss Wybrzeża oraz różnych rozrywek plażowych, po czym udajemy się statkiem do Jastarni, a wieczorem na dancing do Juraty. Mamy możliwość zajrzenia do pracowni malarskiej Wojciecha Kossaka, następnie zwiedzamy latarnię morską w Rozewiu i udajemy się na plażę do Jastrzębiej Góry, gdzie wypoczywają znani artyści sceny i ekranu.
DAREM POMORZA DO SZTOKHOLMU
zdjęcia Tadeusz Kallwejt
9 min
Reportaż filmowy z podróży ćwiczebnej żaglowca „Dar Pomorza” do Sztokholmu na obchody 80. urodzin króla Gustawa V. Film ukazuje życie codzienne marynarzy na pokładzie statku, m.in. ćwiczenia fizyczne, rozrywki czy zabawę z maskotką załogi, mrówkojadem Misiem. „Dar Pomorza” był w latach 30. statkiem polskiej marynarki handlowej, a jednocześnie statkiem szkolnym Szkoły Morskiej w Gdyni – w 1930 roku zastąpił dotychczasowy żaglowiec „Lwów”. To właśnie na nim zdobywali doświadczenie przyszli marynarze II RP. Dzięki reportażowi „Darem Pomorza do Sztokholmu” można zobaczyć statek w czasach jego największej świetności. Film został zrekonstruowany w 2022 roku w oparciu o dwie kopie odnalezione po wojnie w USA i w Związku Radzieckim.
ZWIEDZAMY GDYNIĘ
producenci Franciszek Petersile i Juliusz Turbowicz
13 min
Zrealizowany przez Polską Agencję Telegraficzną reportaż ukazujący budowę i funkcjonowanie nowoczesnego portu towarowego w Gdyni oraz jego zaplecza. Jest to typowy przykład filmu propagandowego drugiej połowy lat 30. XX w., ukazującego szybki rozwój młodego państwa i jego rosnącej potęgi gospodarczej. Film został zdigitalizowany w oparciu o kopię sprowadzoną w 1980 roku ze Związku Radzieckiego.
Z JEROZOLIMY DO TEL AVIVU
reżyseria Romuald Gantkowski
11 min
Reportaż ukazujący widoki starej i nowej Jerozolimy oraz nowoczesną zabudowę Tel Avivu. Jest to jeden z dwóch (obok „Tel Avivu”) reportaży zrealizowanych pod koniec lat 30. przez Romualda Gantkowskiego w ówczesnej Palestynie.
WIOSNA NARCIARZY
realizacja Adam Krzeptowski
9 min
Podczas zawodów w skokach narciarskich dwoje młodych kibiców postanawia zapisać się na kurs jazdy na nartach. W czasie wycieczki po górach główna bohaterka gubi nartę. Jej towarzysze rzucają się w pościg za zgubą i po chwili znajdują się na trasie biegu zjazdowego.