MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
OTO ON! PLAKAT 42. EDYCJI KFDF MŁODZI I FILM
Plakat autorstwa Katarzyny Boguckiej promujący tegoroczną edycję Festiwalu Młodzi i Film.

Projekt traktuje nazwę festiwalu z przymrużeniem oka – wyjaśnia Katarzyna Bogucka. Przedstawiam w nim młode osoby w kinie, zajęte bardziej sobą niż tym, co na ekranie. Tak postrzegam młodość: jako żywiołową, odważną, emocjonalną i przekraczającą granice energię. Osoby z plakatu skupione są na życiu i na doświadczaniu. Film rzuca na nie światło, które dodaje im koloru i sprawia, że ich kształty nabierają ostrości. Gdy zgaśnie zgubią formę, a kolory zleją się w jeden.


Katarzyna Nioska Bogucka urodziła się w 1985 roku. Obroniła dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest laureatką wielu nagród oraz wyróżnień, m.in. wyróżnienia Bologna Ragazzi Award w kategorii Book&Seeds za „Wytwórnik kulinarny”. Bogucka to ilustratorka działająca na wielu frontach. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy, w książkach dla dzieci (także autorskich), w animacji, street arcie jak i w szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty, np. plakaty domowe dostępne na nioska.com, malarstwo i ręcznie robione kolaże. Warszawiacy od niedawna mogą podziwiać mural jej autorstwa stworzony w hołdzie Irenie Kwiatkowskiej z okazji 110. urodzin aktorki.

Tegoroczny plakat promuje dwie ważne z punktu widzenia organizatorów Festiwalu Młodzi i Film tradycje: po pierwsze zachęca do wyjścia z domu i pójścia do kina, co w dobie oglądania online wcale nie jest takie oczywiste; po drugie, plakatem Katarzyny Boguckiej odwołujemy się do pięknej praktyki bycia razem, bycia blisko.