MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW DOKUMENTALNYCH

Jury będzie obradować pod przewodnictwem HANNY POLAK, która jest reżyserką, producentką i autorką zdjęć. Na jej koncie nominacje do Oscara® i Emmy za film „Dzieci z Leningradzkiego” oraz nominacja do nagrody Amerykańskiej Gildii Producentów za „Nadejdą lepsze czasy”. Hanna Polak jest również laureatką prestiżowej nagrody IDA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów), Nagrody Specjalną Jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie, oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Jej filmy były pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie - takich jak Sundance, True/False, IDFA, MDAG, czy FIPA, oraz wyświetlane przez liczne stacje telewizyjne, w tym HBO America, HBO Europe, Canal + , NHK, Al Jazeera i wiele innych.


Oprócz Hanny Polak, w jury zasiądzie ANDRZEJ FIDYK. To scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz profesor sztuki filmowej, pełniący też funkcję Dyrektora Kierunku Reżyseria w Szkole Filmowej w Katowicach. Jest laureatem kilkudziesięciu festiwali filmowych, trzykrotnym laureatem Wiktora w kategorii twórca telewizyjny. Wieloletni szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1, jednak współpracę z TVP zakończył w 2016 roku.


Idealnym dopełnieniem tego składu będzie MICHAŁ MARCZAK, który jest reżyserem i scenarzystą. Ma na koncie nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Sundance 2016 za film Wszystkie nieprzespane noce. Film ten pojawił się na listach najlepszych filmów roku, m.in. w Rolling Stone Magazine i IndieWire (niedawno wymieniony wśród 100 najlepszych filmów stulecia). Jego poprzedni film, dokument Fuck For Forest uznany został przez brytyjski magazyn Dazed and Confused za jeden z „dziesięciu najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek”. Oprócz filmów Michał Marczak reżyseruje teledyski (współpracował z takimi artystami, jak Radiohead, Mark Pritchard feat. Thom Yorke, Artur Rojek, czy Brodka). Prace komercyjne Michała przyniosły mu liczne nagrody i nominacje, m.in.: Saatchi &Saatchi New Directors Showcase 2018, Cannes YDA, Creative Circle, UKMVA.