MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH

Przedstawiamy Państwu skład Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. W tym roku jurorzy będą obradować pod przewodnictwem JANA HOLOUBKA, który jest autorem zdjęć do wielu produkcji filmowych, telewizyjnych i reklamowych. W 2007 r. zadebiutował jako reżyser filmu dokumentalnego „Słońce i cień”. W 2018 r. serial „Rojst” otworzył mu drogę do reżyserii dużych produkcji fabularnych. Jego kinowy debiut fabularny z 2020 roku „25 lat niewinności” otrzymał ponad 30 nagród w Polsce i na świecie. W 2022 roku wyreżyserowany przez niego serial „Wielka Woda", stał się globalnym hitem platformy Netflix. Jest autorem lub współautorem scenariuszy m.in. do: „Rojst”, „25 lat niewinności”, „Rojst’97”, „Doppelganger. Sobowtór”, „Rojst Millenium”, „1800 Gramów”.


Do jury dołącza również SANDRA DRZYMALSKA Wystąpiła w kilkunastu filmach i serialach. Już pod koniec III roku studiów zagrała w serialu „Belfer". Potem otrzymała propozycję zagrania w innych filmach, m.in.: „Najmro. Kocha kradnie szanuje” Mateusza Rakowicza, „Ostatni Komers” Dawida Nickela, „Filip” Michała Kwiecińskiego.

Za rolę w filmie „Jest naprawdę ekstra” Katarzyny Warzechy otrzymała wyróżnienie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych. Do jej ról należy postać ciężarnej polskiej emigrantki Leny we włoskim dramacie „Sole” Carla Sironi. Film był dwukrotnie nagrodzony na MFF w Wenecji, a także otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii „Europejskie Odkrycie 2020”. Z kolei za role w filmach „Ostatni komers” Dawida Nickela oraz „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza Sandra została wyróżniona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2021 roku wcieliła się w postać Moniki w serialu „SEXIFY”. W 2022 roku zagrała Kasandrę w głośnej produkcji „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Cannes oraz nominację do Oscara. Za rolę w filmie „IO” po raz kolejny została wyróżniona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Kryształową Gwiazdą Elle.


Kolejnym członkiem składu jurorskiego jest CEZARY ŁAZAREWICZ - polski dziennikarz prasowy, reporter, publicysta, pisarz, wykładowca Collegium Civitas. Działacz opozycji demokratycznej w PRL. W 2017 roku uhonorowany Nagrodą „Nike” za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Książka, napisana w formie reportażu, posłużyła za punkt wyjścia – tak scenariuszowy jak i formalny – dla filmu Jana Pawła Matuszyńskiego zrealizowanego pod tym samym tytułem w 2021 roku.

Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”, Wprost”, „Newsweeku”. Autor książki „Zapraszamy do Trójki”, którą napisał wraz z żoną, dziennikarką Ewą Winnicką w 2012 roku. Kolejną ich wspólną publikacją była książka „1968. Czasy nadchodzą nowe” wydana w 2018 roku. Autor książek m.in. „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich” i „Elegancki morderca” o Władysławie Mazurkiewiczu. W tym tygodniu będzie miała premierę najnowsza książka Cezarego Łazarewicza „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”.


W jury tegorocznego Konkursu zasiadać będzie również MAREK WARSZEWSKI - Laureat Polskiej Nagrody Filmowej ORZEŁ 2015 za scenografię do filmu „Miasto 44” Jana Komasy (wspólnie z Grzegorzem Piątkowskim), nominowany do tej samej nagrody za scenografię do filmu „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza w 2016 roku i do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w 2022 roku. Laureat nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenografie do produkcji: „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego w 2017 roku i „Magnezja” Macieja Bochniaka w 2020 roku.

Współpracował również z Andrzejem Wajdą, Waldemarem Krzystkiem, Juliuszem Machulskim, Jerzym Stuhrem. Scenograf filmu fabularnego „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy, który miał swoją premierę na MFF w Wenecji w 2020 roku. Film został nagrodzony Złotym Pazurem na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2021 roku w kategorii: Inne Spojrzenie.

Autor scenografii do popularnego serialu telewizyjnego „Rojst” Jana Holoubka, z którym często współpracuje. Jego najnowszym projektem jest hitowy serial emitowany na platformie Netflix „Wielka woda” w reżyserii Jana Holoubka – inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z 1997 roku, kiedy część Polski i innych krajów Europy Środkowej została masowo zalana. W ciągu dwóch tygodni serial osiągnął pierwsze miejsce na świecie wśród nieanglojęzycznych produkcji platformy i osiągnął międzynarodowy sukces, zdobywając entuzjastyczne recenzje krytyków. Film fabularny „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka ze scenografią Marka Warszewskiego ma mieć premierę jeszcze w tym roku.


Do składu jurorskiego dołączy również ZUZANNA WROŃSKA jest autorką tekstów piosenek, wokalistka, kompozytorka, współzałożycielka zespołu BALLADY I ROMANSE, z którym wydała trzy płyty, klawiszowiec efemerycznej formacji MEBLE. Obecnie tworzy duet ROZMOWA z Kubą Czubakiem, a także pracuje nad solową płytą, której nikt nie chce wydać.

Na stałe współpracuje z reżyserką Agnieszką Smoczyńską. Autorka tekstów piosenek oraz współautorka muzyki do musicalu „Córki Dancingu” (2015) – warto wspomnieć, że winyl ze ścieżką dźwiękową z tego filmu został wydany przez wytwórnię Lake Shore w 2018 roku w USA. Autorka muzyki do noweli filmowej „Kindler i Dziewica” (2018), współautorka muzyki i autorka tekstów do teatralnego mini-musicalu „Święta Kluska” (2018), współautorka muzyki i autorka tekstów do filmu „Silent Twins” (2022).

Album „Zapomnij” grupy BALLADY I ROMANSE był nominowany do Paszportów Polityki w 2011 roku, a sam zespół do nagrody „Wdechy”. Formacja BALLADY I ROMANSE otrzymała nagrodę „Gwarancji Kultury” TVP Kultura, a ich album „Zapomnij” zdobył tytuł najlepszej płyty roku 2011 według Gazety Wyborczej. Z kolei album „Córki Dancingu” został uhonorowany nagrodą w kategorii Muzyka na Festiwalu Filmowym w Nashville.

Zuzanna Wrońska została uhonorowana nagrodą indywidulaną za muzykę do filmu „Silent Twins” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku. Otrzymała wraz z Marcinem Macukiem nominację do Hollywood Music in Media Awards 2022 za piosenkę „We to made one” z filmu „Silent Twins”.