Przedstawiamy Jurorów pierwszej edycji Konkursu: Nakręceni na Teatrotekę:
Jan Kidawa-Błoński / przewodniczący
Urodzony 12 lutego 1953 roku w Chorzowie reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. W latach 1972-1976 studiował architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, w 1981 roku ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1990-1994 prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
Za swój debiutancki film „Trzy stopy nad ziemią” w 1985 roku otrzymał Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, nagrodę w Słupsku dla najlepszego filmu w słupskiej edycji Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i Film”, Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Nagrodę Kinematografii za najwybitniejsze osiągnięcia programowe w dziedzinie filmu oraz drugą nagrodę w kategorii filmów fabularnych w Gdańsku (Młode Kino Polskie).
Twórca (reżyser, współautor scenariusza i producent) głośnego filmu „Skazany na bluesa” – film otrzymał 8 nominacji do Orłów, Nagród Polskiej Akademii Filmowej – ostatecznie Orła przyznano Ewie Krauze w kategorii Najlepsze kostiumy, którą uhonorowano również Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni. Film otrzymał także Złotego Klakiera – Nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu, a także Nagrodę Publiczności podczas XX Festiwalu Filmów Polskich w Tarnowie w 2006 roku.
Kolejny film Jana Kidawy-Błońskiego pt. „Różyczka” (reżyser i współautor scenariusza) zdobył pięć nagród na FPFF w Gdyni, m.in. Złote Lwy dla Najlepszego filmu, Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Magdaleny Boczarskiej i Złote Lwy w kategorii Najlepszy dźwięk dla Joanny Napieralskiej i Wiesława Znyka. Film otrzymał też Złotą Żabę na Festiwalu EnergaCamerimage za najlepsze zdjęcia – uhonorowano Piotra Wojtowicza. „Różyczka” była nominowana w 7 kategoriach do Orłów, Nagród Polskiej Akademii Filmowej – statuetkę za najlepszą rolę męską otrzymał Robert Więckiewicz.
W 2014 roku reżyser został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mąż Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i montażysty Jana Kidawy-Błońskiego jr.
Aktualnie Jan Kidawa-Błoński kończy prace nad „Różyczką 2”.
Joanna Zdrada
Reżyserka teatralna, dramaturżka, scenografka, producentka i kuratorka projektów teatralnych. Absolwentka Wydziału Reżyserii Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie (2010), stypendystka Goldsmiths, University of London. Debiutowała w teatrze A-ha w Bratysławie sztuką „Desdemona” P. Vogela (2007). Wyreżyserowała blisko 30 spektakli w kraju i za granicą. Jest autorką wielu adaptacji scenicznych prozy oraz scenariuszy teatralnych. W swoich działaniach łączy doświadczenia uczestnictwa w polskim życiu teatralnym z funkcjonowaniem w kontekście międzynarodowym. Od sierpnia 2021 roku pracuje jako etatowa reżyserka teatru Radost w Brnie, gdzie objęła stanowisko dyrektorki programowej międzynarodowego festiwalu teatrów formy (Festival Radosti). Jest także członkinią rady programowej międzynarodowego festiwalu Divadelní Svět Brno oraz wiceprzewodniczącą Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Jej prace, wielokrotnie nagradzane, prezentowane były na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Spektakl teatru telewizji pt. „A niech to gęś kopnie” autorstwa M. Guśniowskiej otrzymał Grand Prix w konkursie Teatroteka Fest 2020. Wyreżyserowany przez nią w teatrze Radost „Hamlet” uzyskał podwójne Grand Prix dorosłego oraz dziecięcego jury na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu w 2021 roku, a na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2022 roku, uzyskał dwie nagrody: nagrodę „Księga Prospera” Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego oraz nagrodę publiczności.
Krzysztof Spór
Mieszkający w Szczecinie dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca portalu Stopklatka.pl i jego redaktor naczelny w latach 2000-2013, co docenione zostało w 2010 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego portalu internetowego o tematyce filmowej. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Obecnie swoją wiedzą dzieli się wspierając głównie: Krakowski Festiwal Filmowy, Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie, Ińskie Lato Filmowe, a także prowadząc liczne spotkania dotyczące tematyki filmowej. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pracuje w zespole kierującym Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film oraz odpowiada za repertuar działającego tam Kina Zamek. Krzysztof Spór szeroko udziela się też jako dziennikarz. Jest autorem bloga filmowo-informacyjnego "Spór w kinie" (sporwkinie.blogspot.com), za który w 2016 otrzymał nominację, a rok później Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Publicystyka Filmowa w Internecie. Stale współpracuje z miesięcznikiem „Kino” i „Magazynem Filmowym SFP”.