MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH

MARCIN BORTKIEWICZ (przewodniczący)

Reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego „Portret z pamięci” zrealizowany w Studio Munka-SFP w ramach Programu 30 Minut był pokazywany w sekcji Quinzaine des réalisateurs na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku. W 2015 roku zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku do kin wejdzie jego drugi pełen metraż pt.: „Tonia”.


MAGDALENA DRGAS

Zajmuje się międzynarodową sprzedażą filmów krótkometrażowych w New Europe Film Sales, a także poszukiwaniem nowych projektów pełnometrażowych do katalogu firmy, reprezentującej m.in. takie nagradzane na całym świecie tytuły jak „Lamb”, „Boże Ciało”, „Warsha” (Nagroda Jury Sundance 2022), „I Am Afraid to Forget Your Face” (Złota Palma 2020) i „Mindenki” (Oscar 2017).


SZYMON HOLCMAN

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współwłaściciel wydawnictwa kultura gniewu, publikującego komiksy najlepszych współczesnych twórców z Polski i świata. Przez blisko 10 lat był związany z firmą Gutek Film, gdzie pracował przy wprowadzeniu na ekrany polskich kin blisko 130 filmów. Przez kilka lat również redaktor naczelny katalogu festiwalu Nowe Horyzonty. Juror m.in. w komiksowych konkursach Muzeum Powstania Warszawskiego i Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Był także redaktorem linii wydawniczej poświęconej komiksom w wydawnictwie Marginesy. Dwukrotnie brał udział w pracach komisji selekcyjnej poświęconego animacji festiwalu Cartoon Movie w Lyonie. Pracował również w studio animacji Human Ark, gdzie m.in. kierował produkcją serialu dla dzieci pt. „Kacperiada”. Konsultant scenariuszowy seriali „Jak zostałem superłotrem” Krzysztofa Ostrowskiego i „Bajka na końcu świata” Marcina Podolca i Kacpra Zamarło.


BEATA PACAK

Przez wiele lat redaktorka programowa w redakcji filmowej Telewizji Polskiej, gdzie odpowiadała za selekcję tytułów oraz nadzór redakcyjny nad produkcją filmów i seriali. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z festiwalami filmowymi oraz instytucjami kultury. Przez wiele lat związana z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Obecnie selekcjonuje fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe dla stacji CANAL+ Polska oraz dla kanału filmowego Ale kino+ .


NATASZA PARZYMIES

Ma 23 lata i ukończyła reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Rozgłos przyniósł jej opowiadający o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn serial „Kontrola”, który stworzyła, napisała i wyreżyserowała będąc jeszcze nie studiach. Pierwszy sezon obejrzał się na całym świecie ponad 60 milionów razy i przyniósł autorce wiele nagród, w tym tytuł jednej z „Top 50 śmiałych kobiet roku 2020” magazynu „Wysokie Obcasy” oraz nominację do O!Lśnień Onetu 2021 (kategoria: serial). Nowe sezony „Kontroli” wyprodukował Player (TVN), gdzie dostępne są teraz trzy sezony, czwarty będzie miał swoją premierę jeszcze w tym roku. Dzięki światowej popularności „Kontrola” jako pierwsza polska produkcja zasili bibliotekę platformy Discovery+ . Natasza jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką miniserialu „Random” (Storytel), czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. W rolach głównych wystąpili Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Projekt otrzymał dwie złote statuetki EFFIE.