MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
CZY POLSKIE KINO UCIEKA OD RZECZYWISTOŚCI?

Przyzwyczailiśmy się do poczucia zadowolenia z polskiego kina. Słusznie – ostatnie kilkanaście lat po reformie kinematografii pozwoliły nam cieszyć się rosnącą frekwencją, uznaniem widza i wymarzonymi nagrodami międzynarodowymi, wliczając w to Oscary. Polskie kino znalazło się tam, gdzie je od lat widzieliśmy. Świetnie! Ale spróbujmy spojrzeć na naszą kinematografię z boku, z odrobiną dystansu.
Czy nasze kino faktycznie podejmuje wszystkie tematy? Są w nim błyskotliwe biopiki, udane filmy z „nurtu nostalgicznego”, na świeżo spoglądające na historię PRL-u, a także tę nowszą. Nie brakuje historii intymnych, bardzo osobistych.  Czy jednak w tej przestrzeni jest miejsce na filmy, odważnie portretujące współczesną rzeczywistość? Jej bohaterów, problemy, dramaty, wyzwania?
Czy MOŻEMY realizować filmy odważne, zadziorne, niepokorne? Może nie myślimy o nich, bo nie widzimy możliwości ich realizacji? Ale – i o to zapytamy w tej dyskusji – czy SAMI nie chcemy uciec od rzeczywistości? Na ile ograniczają nas czynniki zewnętrzne, na ile – sami stosujemy autocenzurę?

W debacie wezmą udział reżyserki i reżyserzy z różnych pokoleń, laureaci festiwalu Młodzi i Film. Na spotkanie zaprasza SFP.