MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
DNI SZKOŁY WAJDY

Z okazji swojego 20-lecia, Wajda School zaprasza do wspólnego świętowania w przestrzeni Clubu 105 w kinie Kryterium. Codziennie, od 7 do 9 czerwca, będą tu na Was czekać - kawa i urodzinowe słodkości. Wpadnijcie odpocząć, powspominać i porozmawiać o swoich filmowych projektach!

Ale to nie wszystko! We wtorek, środę i czwartek – mamy dla Was także:


WYKŁAD

7 czerwca g. 14.00

Maciej Cuske, wykładowca kursu dokumentalnego DOK PRO, laureat Orła 2021 za film „Wieloryb z Lorino”, prześledzi z Wami proces powstawania filmów dokumentalnych na przykładzie projektów rozwijanych w Szkole Wajdy.


SPOTKANIA Z WYKŁADOWCAMI

8 czerwca g. 16.00

Katarzyna Klimkiewicz - wykładowczyni kursu scenariuszowego SCRIPT, reżyserka i współscenarzystka filmu „Bo we mnie jest seks”, członkini Rady Artystycznej tegorocznego Festiwalu Młodzi i Film.

Katarzyna Madaj-Kozłowska - kierowniczka kursu dla młodych producentów DEVELOPMENT KREATYWNY, dyrektor Wajda School & Studio.


KONSULTACJE NABOROWE

9 czerwca g. 16.00 – 18.00

Wszystkich zainteresowanych rozwijaniem projektów fabularnych w Szkole Wajdy zapraszamy na konsultacje z Filipem Marczewskim – wykładowcą kursu STUDIO PRÓB, wiceprezesem Wajda School & Studio. Zapisy na spotkanie pod adresem: atuszynska@wajdaschool.pl.


PROJEKCJE FILMOWE

7 czerwca g. 16.00

Blok 1 - filmy dokumentalne rozwijane w Szkole Wajdy i zrealizowane w koprodukcji ze Studiem Munka – SFP w ramach programu Pierwszy Dokument

„Między nami” reż. Dorota Proba,

„Raisa” reż. Dorota Migas-Mazur,

„Kobieta poszukiwana” reż. Michał Marczak.


8 czerwca g. 14.00

Blok 2 – debiutanckie etiudy absolwentów Wajda School

Projekcje filmów m.in. Marcina Wrony, Bartka Konopki, Iwony Siekierzyńskiej, Marcina Bortkiewicza, Denijala Hasanovića, Macieja Cuske, Edyty Wróblewskiej, Tomasza Wolskiego, Andrzeja Saramonowicza –  takich jak: „Nie pal”, „Cisza” i „Telefono”.


9 czerwca g. 14.00

Blok 3 - krótkie metraże rozwijane w Wajda School i zrealizowane ze Studiem Munka-SFP w ramach Programu 30 Minut, wyróżnione na Festiwalu Młodzi i Film

„Oczy mojego ojca” reż. Bartosz Blaschke,

„Mleczny brat" reż. Vahram Mkhitaryan,

„Naturalni” reż. Kristoffer Rus.

W tym bloku pokażemy też najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny ubiegłorocznego festiwalu –  „Blisko ziemi” w reż. Pauliny Sikory – rozwijany w Szkole Wajdy na kursie PRZEDSZKOLE FILMOWE.


WYSTAWY

Wystawa plakatów filmowych CLUB 105 Kino Kryterium 6-11 czerwca

Tu prezentujemy efekty naszej pracy - plakaty najnowszych produkcji Wajda Studio, produkcji nagradzanych na festiwalu w Koszalinie, a także filmów rozwijanych Szkole Wajdy i zrealizowanych w Studio Munka.


Wystawa plenerowa obok Kina Kryterium 2 czerwca – 7 sierpnia

Tu zobaczycie Szkołę Wajdy od kuchni, poznacie wykładowców i absolwentów, zajrzycie na nasze plany filmowe.
Wierzymy, że film może zmieniać świat.
Wierzymy w mądre ambitne kino autorskie.
Dlatego pomagamy młodym twórcom robić filmy.
Dwadzieścia lat temu, na początku maja, z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego – powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy – obecnie Wajda School i Wajda Studio.
Od samego początku naszym celem była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów. U nas mogą zobaczyć swoją historię na planie filmowym, nauczyć się pracy w zespole filmowym, pracy z aktorem, wypracować gotowy scenariusz, spotkać z producentami, a także zrealizować swój film w Wajda Studio. W ciągu tych dwóch dekad wykształciliśmy wielu uzdolnionych młodych filmowców, którzy dzięki swojej wrażliwości zmieniają polskie i światowe kino.
www.wajdaschool.pl