MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
MŁODZI I KINO

Skończmy rozmawiać o pandemii i o tym, że widzowie porzucą kina na rzecz platform streamingowych. Nie zrobili tego. Wielki ekran nadal przyciąga, nic nie zastąpi magii ciemnej sali kinowej, nawet najlepszy system nagłaśniający i rzutnik w domu.
Kino jednak się zmienia. Zmieniają się oczekiwania wobec niego. Jego rola, jego powstawanie. Pojawiają się nowe trendy.
Stare ujawniają swoje nieznane oblicze lub są przepracowywane, poddawane krytycznej analizie.


O filmie kiedyś i dziś, o wyzwaniach i ułatwieniach, oczekiwaniach i nadziejach rozmawiać w Koszalinie będą mistrzowie
i mistrzynie różnych pokoleń i o różnych doświadczeniach.Dyskusje poprowadzi krytyczka filmowa i sztuki AdrianaProdeus,
a w fotelach zasiądą dokumentaliści, fabularzyści i aktorki. Trzy fascynujące rozmowy!

▾ środa, 8 czerwca
Zaczniemy od spotkania dwukrotnej laureatki krakowskiego Złotego Lajkonika (za dokumenty: „Herkules” i „Uwikłani”), czułej i cierpliwej
obserwatorki i komentatorki ważkich społecznie i trudnych tematów Lidii Dudy oraz Kuby Mikurdy, twórcy, który odkrywa zupełnie nieznane karty wydawałoby się znanej historii polskiego kina i na nowo spogląda na Waleriana Borowczyka oraz Andrzeja
Żuławskiego w filmach „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” i „Ucieczka na Srebrny Glob”. Po spotkaniu zagra dj.


▾ czwartek, 9 czerwca
W czwartkowy wieczór w Amfiteatrze porozmawiany o tym, jak rozwija się młode polskie kino fabularne. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami podzielą się autorka głośnych i nagradzanych filmów „Bo we mnie jest seks” o Kalinie Jędrusik oraz zrealizowanej w Wielkiej Brytanii „Zaślepionej” – Kasia Klimkiewicz oraz Magnus von Horn – reżyser stawiający nie tylko na treść, ale i formę, autor zaskakujących „Intruza” i „Sweat”. Oboje realizowali swoje pełnometrażowe debiuty fabularne na obczyźnie – poza krajem urodzenia, nie w ojczystym języku,mając status obcokrajowca. Zapytamy jak to jest debiutować „za granicą” – dla każdego z nich zapewne znaczy to co innego.


▾ piątek, 10 czerwca
Rozmowy „Młodzi i Kino” zwieńczy spotkanie dwóch wielkich aktorek różnych pokoleń: Katarzyny Figury i Maszy Wągrockiej. Obie na 41. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film będą obecne nie tylko na scenie, w rozmowie, ale i na ekranie. W programie znalazły się aż dwa filmy z zaskakującymi kreacjami Katarzyny Figury: pełnometrażowe „Chrzciny” oraz krótkometrażowa „Victoria”.