MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
KONKURS: NAKRĘCENI NA TEATROTEKĘ

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych zmienia się każdego roku – ewoluuje, starając się nadążyć za rozwijającym się, transgresyjnym językiem kina i potrzebami widzów. Jako organizatorzy obserwujemy i analizujemy wszelkie przeobrażenia zachodzące w kinematografii. I z dumą możemy ogłosić kolejny, czwarty konkurs debiutów, który będzie miał swoje coroczne odsłony na „Młodzi i Film”: Konkurs: Nakręceni na Teatrotekę. Wydarzenie będzie realizowane we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, partnerem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych.

Teatroteka to wyprodukowany przez WFDiF cykl, który w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Podczas tych lat powstało już około 70. wyjątkowych produkcji, w których zadebiutowało wielu reżyserów młodego pokolenia m.in.: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Domalewski, Wawrzyniec Kostrzewski, Adam Sajnuk.

Teatroteka wykorzystuje potencjał technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych utworów „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Zamysł jest prosty, młodzi twórcy na początku drogi zawodowej dostają za zadanie przełożyć na język filmu sztukę teatralną – sztukę współczesną, napisaną z myślą o scenie, a jednak odmienną konwencją i stylistyką od klasycznego dramatu, na wskroś nowoczesną, dialogującą z kanonem. Za adaptację utworów teatralnych odpowiadają debiutujący reżyserzy przy wsparciu doświadczonej ekipy filmowej (m.in. autorów zdjęć: Arkadiusz Tomiak, Łukasza Gutt, Paweł Flis), redaktorów (Maciej Wojtyszko, Krzysztof Domagalik, Zenon Butkiewicz) oraz technologii i infrastruktury filmowej z WFDiF. Jest to niecodzienne wyzwanie artystyczne na styku dwóch różnych światów: filmu i teatru; wykorzystujące skrajne estetyki, narzędzia, rozwiązania i możliwości.


Z dumą przedstawiamy Jurorów pierwszej edycji Konkursu: Nakręceni na Teatrotekę.

Jan Kidawa-Błoński / przewodniczący

Joanna Zdrada

Krzysztof Spór


O laury w Konkursie Teatrotek powalczy sześć produkcji:

BALKON ORDONA, reż. Rafał Szumski

PORACHUNKI, reż. Jan Hussakowski

SIOSTRY, reż. Paweł Wróbel

TANIEC Z OFIARĄ, reż. Luiza Budejko

UPAŁ, reż. Karolina Kirsz

ZA WOLNO, reż. Jakub Roszkowski


Pobierz regulamin Konkursu Teatrotek.


Projekt powstał przy współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.