Oto kolejne Jury – to oni staną przed zadaniem wyłonienia zwycięskich tytułów spośród najliczniejszych sekcji naszego festiwalu.
W składzie Jury konkursu krótkometrażowych debiutów fabularnych witamy:
ŁUKASZ RONDUDA - przewodniczący
Reżyser, scenarzysta i kurator. Tworzy równolegle w obszarze kina i sztuki współczesnej. Razem z Maciejem Sobieszczańskim zrealizował film „Performer” (2015), który został uhonorowany statuetką Think: The Award na Berlinale (w sekcji Forum Expanded) i trafił do londyńskiej galerii Tate Modern. Jego kolejny film, „Serce miłości” (2017, scenariusz: Robert Bolesto), miał premierę na Berlinale oraz w sekcji Bright Future na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.
Wspólnie z Łukaszem Guttem wyreżyserował dramat „Wszystkie nasze strachy” (2021), inspirowany życiem i sztuką Daniela Rycharskiego. Film miał premierę w ramach Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył szereg nagród w tym Grand Prix Złote Lwy.
Współreżyser filmów dokumentalnych: „Lot” (2022, wspólnie z Anną Zakrzewską) i „Rave” (2024, wspólnie z Dawidem Nicklem).
Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książek „Strategie subwersywne w sztukach medialnych", „Sztuka polska lat 70. Awangarda", „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było", „Kino-Sztuka", „Historia Filmu Awangardowego", „Oświecenie, czyli tu i teraz". Razem z Łukaszem Gorczycą napisał powieść „W połowie puste".
IGOR BREJDYGANT
Urodzony w roku 1971 scenarzysta, pisarz, reżyser, fotograf, dramaturg, aktor. Studiował na Wydziale Organizacji Produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. Członek zarządu Gildii Scenarzystów Polskich.
Scenarzysta filmów fabularnych „Palimpsest” i „Prosta historia o morderstwie” oraz seriali „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Erynie”, „Otwórz oczy” i „Matka”.
Szef zespołu tworzącego scenariusz pierwszego polskiego serialu dostępnego na platformie Netflix – „Ultraviolet”. Twórca idei oraz współscenarzysta zrealizowanego przez TVN serialu „Szadź" na podstawie własnej powieści pod tym samym tytułem. Szef zespołu i główny scenarzysta w serialach „Rysa" i „Układ" także na podstawie własnych powieści. Seriale „Szadź" i „Rysa" zostały nominowane w roku 2021 do Orłów – nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny.
Autor powieści kryminalnych: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa”, „Układ”, „Wiatr" (uznany za najlepszy polski kryminał roku 2021 przez dwumiesięcznik „Książki. Magazyn do czytania"), „Sieroty" i – po przejściu do nowego wydawnictwa Znak – „Spirala" oraz „Splątanie”, które również znalazło się na liście 10 najlepszych kryminałów według redakcji „Książek. Magazynu do czytania” (2023).
Za powieść „Rysa” został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 i otrzymał Nagrodę im. Janiny Paradowskiej.
Współautor serii opowiadań opartych na prawdziwych historiach pod tytułem „Opowiem Ci o zbrodni". Na kanwie tych opowiadań kanał Crime & Investigation Polsat zrealizował już sześć edycji programu pod tym samym tytułem.
Scenarzysta budujący w sposób literacki klimat swoich filmów, a jednocześnie pisarz piszący obrazem, można więc pokusić się o określenie go mianem autora filmowego.
KAROLINA BRUCHNICKA
Aktorka filmowa i teatralna. Urodzona w Wałbrzychu. W roku 2020 ukończyła Wydział Aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Za kreację w spektaklu dyplomowym „Przebudzenie wiosny" w reżyserii Kuby Kowalskiego została doceniona Nagrodą za najlepszą rolę żeńską na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie oraz Grand Prix dla zespołu na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
W filmie zadebiutowała już na studiach: w „Córce trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Rola ta przyniosła jej szereg nagród, w tym statuetkę Rising Star na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie. Następnie widzowie mogli ją oglądać m.in. w takich tytułach jak: „Moje wspaniałe życie”, „Wszystkie nasze strachy”, „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Monument”, izraelsko-niemiecko-polskiej koprodukcji „Delegation” (z premierą na Berlinale 2023), „Supersiostry” i serialach „Osiecka” oraz „Minuta ciszy” (pracuje teraz nad jego drugim sezonem).
Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem Nowym w Łodzi.
Prywatnie entuzjastka tenisa, podróży, filmów Almodovara i mówienia wspak.
Fot. Kamila Makarewicz
MACIEJ CUSKE
Urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W roku 2004 roku ukończył Kurs Dokumentalny w Szkole Wajdy oraz Wydział Reżyserii w Szkole Filmowej w Katowicach. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych i nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Autor „Wieloryba z Lorino”, „Stacji Warszawa”, „Daleko od miasta”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Dekalog III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, „Na niebie i ziemi”, „Elektryczki”, „Antykwariatu”, „Kuracji”, „Ciszy”, „I co wy na to Gałuszko?”.
Laureat m.in. tytułu Najlepszego reżysera na West Lake Film Festival w Chinach (2021), Orła Nagrody Polskiej Akademii Filmowej (2021), Brązowego i Srebrnego Lajkonika oraz Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage (2021), Białej Kobry na Festiwalu Człowiek w zagrożeniu w Łodzi, Złotego Zamku na Off Cinema w Poznaniu.
Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W roku 2020 nominowany do Paszportu Polityki.
Prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz warsztaty filmowe w Polsce i za granicą.
Fot. Michał Marczak
JULIA ORLIK
Absolwentka (2021) i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Mieszkanka Krupskiego Młyna, gdzie w rodzinnym garażu powstały jej wszystkie studenckie filmy. Oprócz animacji interesuje się również krwawymi efektami specjalnymi, charakteryzacją filmową oraz prowadzeniem warsztatów filmowych z dziećmi i młodzieżą.
Jej etiuda „Jestem tutaj" znalazła się na shortliście GSA BAFTA Student Film Awards 2021 oraz zdobyła m.in. Złotą Gołębicę na Festiwalu DOK Leipzig, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima, Nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Animafest Zagreb oraz na Slamdance Film Festival w Los Angeles.
Edukację zakończyła dyplomem „To nie będzie film festiwalowy" (2022), który na przekór tytułowi był prezentowany i wyróżniany na licznych festiwalach.