MŁODZI I FILM
PRAKTYCZNE
PROGRAM
BRANŻA / MEDIA
ARCHIWUM
KONTAKT
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW DOKUMENTALNYCH

Wracamy do naszych Szanownych Jurorów! Pełnometrażowe debiuty dokumentalne będą oceniać:

  

MARTA MINOROWICZ - przewodnicząca

Reżyserka i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, absolwentka Szkoły Wajdy i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej film fabularny „Iluzja” zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tiranie w 2022 roku, a dokumentalno-fabularny „Zud” był nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2016 roku. Film otrzymał też Nagrodę Fathy Farag na Cairo International Film Critics Week oraz Wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Jej filmy dokumentalne „Kawałek lata” i „Decrescendo” zwróciły na siebie uwagę na najważniejszych festiwalach dokumentu i krótkiego metrażu w kraju i na świecie, w tym w Clermont-Ferrand (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych), Lipsku (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig), Krakowie (Wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym) i Koszalinie (Wyróżnienie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film).




PIOTR JAXA

Operator filmowy i fotograf. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (1965-1969). Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.


Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). W 2009 roku został uhonorowany Nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.


Prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).


Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.


Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii „Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad dwadzieśćia pięć pokazów w piętnastu krajach). Jest również autorem kilku książek fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).


W 1995 roku rozpoczął pracę nad projektem „Cinematographers”, będącymi kolekcją portretów operatorów filmowych z całego świata. Kolekcja obejmuje 146 portretów wykonanych w latach 1995-2024. Przedstawia różnorodność i bogactwo osobowości oraz temperamentów twórców obrazu. Poprzez oryginalną formę „wywiadu fotograficznego” projekt oferuje głęboki wgląd w życie i pracę operatorów. Plany zdjęć zostały wybrane przez artystów lub wspólnie z Piotrem Jaxą. Zawierają również istotne detale, wprowadzone przez twórców, mające znaczenie dla ich historii. Wystawa „Cinematographers” prezentuje wybór trzydziestu fotografii z projektu.


Jest stałym współpracownikiem jako „wolny strzelec” Polskiej Agencji Fotografów - FORUM. Od 1982 do 2019 roku mieszkał w Szwajcarii. Potem wrócił do Polski.




NATALIA KORYNCKA-GRUZ

Reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych. Scenarzystka. Producentka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 1985-1987 związana ze Studiem Filmowym im. Karola

Irzykowskiego. W latach 1987-1990 z Zespołem Perspektywa. Od 1992 roku niezależna producentka filmowa Research Film Production, Eureka Films (1993-2010), Eureka Studio sp. z o.o. (od 2010).


Za krótkometrażowy film fabularny „1-1” zdobyła wiele nagród w kraju i na międzynarodowych festiwalach, w tym w Turynie, Bilbao (Grand Prix), Oberhausen (pięć nagród, w tym Nagrodę Główną oraz Nagrodę FIPRESCI), Nimes (trzy nagrody, w tym za najlepszą reżyserię), Monachium.


Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za debiut reżyserski.


Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in.„Bezprizorni”, „Zbig”, „Mała zagłada”, „Simona”), fabularnych („Amok”, „Piekło-niebo”, „Warsaw by Night”) i cenionych spektakli Teatru Telewizji (m.in. „Inka1946”).

Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich i Europejskiej Akademii Filmowej.




PIOTR LIPIŃSKI

Autor i współautor ponad dwudziestu książek reporterskich. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Newsweek”, „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”.


W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w Wydawnictwie Czarne. To biografie przywódców Polski Ludowej: wydana ostatnio „Wasilewska. Czarno-biała” (książka sierpnia 2023 roku Magazynu „Książki”), a wcześniej „Cyrankiewicz. Wieczny premier” (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), „Bierut. Kiedy partia była bogiem” (nominacja do tytułu książki reporterskiej roku Radia Lublin), „Gomułka. Władzy nie oddamy”, „Kroków siedem do końca” (nominacja do Nagrody Literackiej imienia Józefa Mackiewicza) oraz „Bicia nie trzeba było ich uczyć” – reportaż o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera.


Współautor „Absurdów PRL-u” oraz „Niepowtarzalnego uroku likwidacji”, zbioru reportaży o Polsce lat 90., przeniesionego na scenę przez Teatr imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie.


Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”.

Prywatnie Piotr Lipiński to technologiczny gadżeciarz i fotograf.




ANNA ZAMECKA

Reżyserka i scenarzystka. Jej pełnometrażowy film „Komunia” został pokazany na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych i otrzymał ponad czterdzieści nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową. Znalazł na też krótkiej liście filmów nominowanych do Oscara.

Artystka była stypendystką programu DAAD Artists-in-Berlin (2021-2022). Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Mieszka w Białowieży i Irackim Kurdystanie.